Ana sayfa Haber Pera Müzesi’nde Deneysel Sinema Günleri

Pera Müzesi’nde Deneysel Sinema Günleri

872
0

Pera Müzesi Film Etkinlikleri, 5 Şubat Cumartesi günü saat 17:00’de Lowave işbirliğiyle Türkiye’den Video Sanatı ve Deneysel Sinema Çalışmaları “Koşullu” adlı programı sunuyor. Yekhan Pınarlıgil ve Silke Schmickl’in kuratörlüğünü üstlendiği programda Türkiye’den sekiz deneysel film ve video sanatı çalışmasına yer veriliyor. Program eğitim sisteminin ve genelde günümüz Türk toplumunun çocuk ve gençleri zihinsel anlamda nasıl koşulladığını inceleyen bir derleme.

Gençliğin koşullandırılmasını farklı tarz ve yaklaşımlarla sorgulayan programda Hatice Güleryüz’ün İlkler, Erkan Özgen’in Köken, Şener Özmen’in Köyümüz, Güldem Durmaz’ın Koro, Berat Işık’ın Mavi Kuşların Gittiği Yer, Ferhat Özgür’ün Bir Genç Kız Yetişiyor, Burçak Kaygun’un İnce Buz Üzerinde ve Ethem Özgüven’in Delirium adlı çalışmaları yer alıyor.

Ücretsiz gerçekleştirilecek gösterimlerin ardından kuratörler Pınarlıgil ve Schmickl ile bir söyleşi de düzenleniyor.

5 Şubat Cumartesi 17:00
Türkiye’den Video Sanatı ve Deneysel Sinema Çalışmaları
Film Gösterimi ve Küratörlerle Konuşma
Küratörler: Yekhan Pınarlıgil ve Silke Schmickl
Etkinlik ücretsizdir.

www.peramuzesi.org.tr

Önceki makale!f İstanbul’un Biletleri Satışa Çıkıyor
Sonraki makaleMiranda July Röportajı
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here