Ana sayfa Haber 61. Berlin Film Festivali Başlıyor

61. Berlin Film Festivali Başlıyor

793
0


10-20 Şubat 2011 günleri arasında gerçekleşecek olan Berlinale´de 58 ülkeden yaklaşık 400 film gösterilecek. Jüri Başkanlığını Isabella Rossellini´in üstlendiği festivalde 16 film “Altın Ayı” için yarışacak.

Bu yıl festivalin açılışını, Coen Kardeşlerin son filmi True Grit yapacak. John Wayne’in oynadığı western filminin yeniden uyarlaması olan filmin başrol oyuncusu da yönetmenlerle birlikte Berlin’de hazır bulunacak.

Aralarında yönetmen Seyfi Teoman’ın Bizim Büyük Çaresizliğimiz adlı filminin de bulunduğu yarışmalı bölümde 13 dünya prömiyeri gerçekleşecek. Altın Ayı´ya aday diğer filmler ise: ABD’den JC Chandor’un yönetmenliğinde, Kevin Spacey, Jeremy Irons, Demi Moore, Paul Bettany ve Zach Quinto’nu rol aldığı Margin Call, Jonatan Sagall’ın İsrail ve İngiltere ortak yapımı Lipstikka, Almanya’dan Andreas Veiel’in yönettiği Wer, wenn nicht wir, Paula Markovitch’in ilk filmi El Premio, Macar yönetmen Bela Tarr’ın yeni filmi The Turin Horse, İspanyol Jaume Collet-Serra’ın Unknown’u, Joshua Marston’ın The Forgiveness of Blood’ı, İranlı Asghar Farhadi’nin Jodaeiye Nader az Simin’i, Michael Ocelot’un üç boyutlu animasyonu Les contes de la nuit’i, Lee Yoon-ki’nin Saranghanda, Saranghaji Anneunda’sı, Ulrich Kohler’in Schlafkrankheit’ı, Rodrigo Moreno’nun Arjantin, Alman ve Macar ortak yapımı A Mysterious World ve Alexander Mindadze’nin Rus, Alman, Ukrayna ortak yapımı Innocent Saturday.

Türklerin Almanya’ya göçünü konu alan, yönetmenliğini Yasemin Samdereli’nin yaptığı ve Vedat Erincin, Fahri Yıldırım, Aylin Tezel, Lilay Huser ve Demet Gül’ün oynadığı Almanya-Willkommen in Deutschland adlı yapım yarışma dışı gösterilecek filmler arasında yer alıyor. Yarışma dışında gösterilecek filmler listesinde ayrıca, Wim Wenders’in efsane dans sanatçısı Pina Bausch’a adadığı 3 boyutlu yapıtı Pina, Philippe Le Guay’in Les femmes du 6e’me e’tage, Wolfgang Murnberger´in Mein bester Feind adlı yapıtları da yer alıyor.

Festivalin kısa film kategorisinde ise, yönetmenliğini Arın İnan Arslan’ın yaptığı Pera Berbange adlı film de bulunuyor.

CAFER PANAHİ İLE DAYANIŞMA
Berlinale Direktörü Dieter Kosslick, İran’da hapis cezasına çarptırılan Cafer Panahi ile dayanışma amacıyla, 11 Şubatta Panahi’nin Offside filminin gösterileceğini açıkladı.

Festivalin jüri heyetinde yer alan Panahi hakkında verilen cezaya karşı temyize gidildiğini hatırlatan Kosslick, Panahi’nin yurt dışına çıkışına izin verilmesini ve Berlinale kapsamında Berlin’e gelmesini ümit ettiğini söyledi. (Ntvmsnbc)

Önceki makaleIllegal
Sonraki makaleThe Ghost Writer
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here