Ana sayfa Haber Amarcord Yayında

Amarcord Yayında

803
0


Türkiye’nin iPad üzerinde yayın yapan ilk sinema dergisi unvanına sahip olan Amarcord yayında.

Steve Jobs, iPad’i yeni bir keşif olarak lanse ettiği günden bu yana mecralar kendilerini yeniden tanımlama ihtiyacına girerek yeni medyada yerlerini almaya başladılar. Türkiye’de de böyle bir eğilim var. Bu eğilimin sinema alanındaki ilk örneği Amarcord adlı dergi oldu.

Sadece iPad üzerinden ve sadece iPad için hazırlanan özgün bir içerikle Apple Store’da yerini alan dergi Türkiye’deki genç sinema eleştirmenlerinin yeni bir girişimi.

Vizyondaki filmlerden ölümsüz eserlere, kitaplardan DVD tanıtımlarına kadar dolu bir içerik vaat eden Amarcord’un Türkiye’de halihazırda iPad üzerinden yayınlanmaya başlayan dergilerden farkı sadece içerikteki özgünlükle sınırlı değil. Dergi özellikle dinamik tasarımı ve zengin işlevselliğiyle ön plana çıkıyor. iPad’in sunduğu farklı deneyimi sinema duygusuyla birleştirmeye çalışan Amarcord videolara, interaktif görsellere ve iPad’e has uygulamalara yer veriyor.

Tanışma sayısıyla ve ücretsiz olarak App Store’dan indirilebilen dergi, yeni sayısında sadece iPad üzerinden değil, diğer tabletler üzerinden de okunabilecek.

Amarcord’dan haberdar olmak için:
amarcord-dergi.com
twitter.com/amarcorddergi
vimeo.com/amarcorddergi

Amarcord’u indirmek için:
http://itunes.apple.com/us/app/amarcord-magazine/id422007552?mt=8&ls=1

Amarcord’u tanımak için:
http://www.vimeo.com/20363889
http://www.youtube.com/watch?v=HB–yZt0e8E&feature=player_embedded

Önceki makaleIl Gioiellino Gösterime Giriyor
Sonraki makale22. Ankara Uluslarası Film Festivali Başlıyor
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here