Ana sayfa Haber Bergmanya’ya Yolculuk

Bergmanya’ya Yolculuk

776
0


Orada filminin yönetmenleri Hakkı Kurtuluş ve Melik Saraçoğlu İsveçli ünlü yönetmen Ingmar Bergman belgeseli çekti. Bergmanya’ya Yolculuk (VIAGGIO IN BERGMANIA) adını taşıyan belgeselde yönetmenler Bergman’ın izini son otuz yılını inzivada geçirdiği Fårö Adası’na dek sürüyor. Film, bu yıl 30. kez düzenlenecek olan Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde gösterilecek.

Kurtuluş ve Saraçoğlu bu filmde ilhâm kaynakları olan Ingmar Bergman’ın sinemasal hayatını gözler önüne seriyor. Bergmanya’ya Yolculuk Bergman’ın derinden etkilediği Liv Ullmann ve Wim Wenders gibi isimlerin söyleşilerini de içeriyor.

Önceki makaleKar Beyaz’a Sofya’dan Ödül
Sonraki makaleÇınar Ağacı Vizyona Giriyor
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here