Ana sayfa Haber Lars von Trier’den The Nymphomaniac

Lars von Trier’den The Nymphomaniac

786
0


Bu yıl Cannes Film Festivali’nde bir yanda yeniden X ibareli filmlere dönmek isteyen Gaspar Noe, öbür yanda da yeni filmi Melancholia’dan çok daha fazla ses getirecek yeni projesiyle Lars von Trier. Gelen bilgilere göre yönetmen The Nymphomaniac ismindeki yeni fikri için şöyle konuşuyor: “Bir kadının erotik doğuşunu, erotizmini keşfeden bir kadını anlatıyor.”

Elbette buradaki asıl soru hangi aktrisin bu rolü oynayacak kadar cesur olacağı? Pek çokları Charlotte Gainsbourg ismini öne çıkarırken, bizim de aklımıza birçoklarının izlemediğine inandığımız 2007 yapımı Daisy Diamond’daki muhteşem performansıyla Noomi Rapace geliyor. Kamera önü ve arkasında İskandinav rüya takımını göreceğimiz kesin. Bu Mayıs’ta (eğer Melancholia, Cannes’a hazır olursa) yönetmenin son projesiyle ilgili gelişmeleri de dört gözle beklemekteyiz.

Önceki makaleKahve Sinema Akbank Sanat’ta!
Sonraki makaleBela Tarr’dan Sinema Dersi
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here