Ana sayfa Haber Cannes Jürisi Açıklandı

Cannes Jürisi Açıklandı

792
0


11-22 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek Cannes Film Festivali’nde yarışacak filmlerin ardından jüri üyeleri de açıklandı.

Nuri Bilge Ceylan’ın da Bir Zamanlar Anadolu’da filmi ile yarışacağı Altın Palmiye jürisinin başkanlığını sinema tarihinin en büyük isimlerinden Robert De Niro’nun yapacağı daha önceden biliniyordu. Dokuz kişilik jürinin diğer isimleri ise yeni açıklandı.

Altın Palmiye’nin jürisinde Robert De Niro – (Jüri Başkanı), Martina Gusman – Oyuncu ve Yapımcı (Arjantin), Nansun Shi – Yapımcı (Çin), Uma Thurman – Oyuncu (ABD) , Linn Ullmann – Eleştirmen, Yazar (Norveç), Olivier Assayas – Yönetmen (Fransa), Jude Law – Oyuncu (İngiltere), Mahamat Salah Haroun – Yönetmen (Çad) ve Johhny To – Yönetmen, Yapımcı (Hong Kong) bulunuyor.

Önceki makaleFernando Meirelles Onassis’in Hayatını Anlatacak
Sonraki makaleKavşak
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here