Ana sayfa Haber Aronofsky Venedik’te Jüri Başkanı

Aronofsky Venedik’te Jüri Başkanı

718
0


Venedik Film Festivali’nin bu yılki jüri başkanı Siyah Kuğu filminin yönetmeni Darren Aronofsky olacak.

Festivalin organizatörlerinin yaptığı açıklamada, Aronofsky çağdaş filmin önemli isimlerinden biri olarak nitelendirilirken, yaptığı işlerde “daima pek çok sanat dilinin evrim ve değişimini işlediği” belirtildi.

Bu yıl Oscar ödüllerine 5 dalda aday olan, geçen yılın Venedik Film Festivali’nin açılış filmi Siyah Kuğu’nun yönetmeninin, Mickey Rourke’un başrolünü oynadığı Güreşçi filmi de 2008’de Altın Aslan ödülünü almıştı.

Festival 31 Ağustos ile 10 Eylül günleri arasında düzenlenecek. (AA)

Önceki makaleTribeca’da Ödüller Sahiplerini Buldu
Sonraki makalePina
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here