Ana sayfa Haber Cevdet Bey ve Oğulları Dizi Oluyor

Cevdet Bey ve Oğulları Dizi Oluyor

1202
0

cevdet-bey-ve-ogullari
Nobelli yazar Orhan Pamuk’un ilk romanı Cevdet Bey ve Oğulları’nın TV dizisine uyarlandığı öğrenildi. Daha önce, kitaplarının çevirisinde çok titiz davrandığını vurgulayarak “Başından sonuna kadar sürece müdahil oluyorum. Bugüne kadar kitaplarımı film yapma konusunda gelen teklifleri de sırf bu titizliğimden dolayı geri çeviriyorum” diyen Pamuk ile Ay Yapım arasında yapılan görüşmelerin sonuna gelindi. Orhan Pamuk, romanlarından birinin televizyon dizisine dönüştürülmesine ilişkin sözleşmeyi imzalamak üzere olduğunu duyurmuştu.

Uzun vadeli bir proje olarak düşünülen Cevdet Bey ve Oğulları’nın dizi versiyonunun gelecek sezon yayınlanması hedefleniyor. Dizinin senaristleri olarak ise Fatmagül’ün Suçu Ne, Aşk-ı Memnu ve Yaprak Dökümü dizilerinin de senaristleri olan Ece Yörenç ve Melek Gençoğlu’nun isimleri geçiyor. (habertürk)

Önceki makale64. Cannes Film Festivali’nde Ödüller Verildi
Sonraki makaleSabahattin Ali Belgeseli Çekiliyor
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here