Ana sayfa Haber Sabahattin Ali Belgeseli Çekiliyor

Sabahattin Ali Belgeseli Çekiliyor

701
0


Toplumcu gerçekçi eserleriyle Türk edebiyatında önemli yere sahip olan Sabahattin Ali, öldürülüşünün 63. yılında, yönetmenliğini Metin Avdaç’ın yaptığı Sabah Yıldızı: Sabahattin Ali belgeseliyle anılıyor.

28 Mayıs Cumartesi günü saat 17:00’de İFSAK (İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği) merkezinde yapılacak tanıtım toplantısında, belgeselin çekim hikâyesi, Nisan 2012’de gerçekleşecek galaya kadar yapılacaklar ve bu zorlu yola çıkış serüveni katılımcılarla paylaşılacak. Toplantıya filmin müziklerini yapacak olan Ali Kocatepe, Aysun Kocatepe ve Sabahattin Ali’nin kızı Prof. Dr. Filiz Ali de katılacak.

Önceki makaleCevdet Bey ve Oğulları Dizi Oluyor
Sonraki makaleNotre Jour Viendra
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here