Ana sayfa Haber Venedik Film Festivali George Clooney’nin Filmiyle Açılıyor

Venedik Film Festivali George Clooney’nin Filmiyle Açılıyor

642
0


Geçen sene Darren Aronofsky’nin Siyah Kuğu (Black Swan) filmiyle açılan Venedik, bu yıl Hollywood’un muhalif oyuncularından George Clooney’nin yönetmenliğini yaptığı ve bir başkan adayı vali ile bir iletişim uzmanının hikâyesini anlatan The Ides of March ile başlayacak. Dünya prömiyerini Venedik’te yapacak film, şimdiden merak konusu.

31 Ağustos-10 Eylül’de gerçekleştirilecek Venedik Film Festivali’nin bu yıl jüri başkanlığını, Darren Aronofsky üstleniyor. Festivalde ayrıca David Cronenberg’in son filmi A Dangerous Method, Roman Polanski’nin Carnage, Yorgos Lanthimos’un Alps ve Alexander Sokurov’un Faust isimli filmlerinin de yarışma bölümünde gösterilmesi bekleniyor. Bunlara ek olarak Wong Kar Wai’nin son filmi The Grandmasters’ın festivale yetişip yetişmeyeceği ise henüz netlik kazanmadı.

Önceki makaleA Dangerous Method
Sonraki makaleYeni Çıkan DVD’ler: Hayalet Yazar
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here