Ana sayfa Haber İFSAK’ta Nuri Bilge Ceylan Sineması Anlatılacak

İFSAK’ta Nuri Bilge Ceylan Sineması Anlatılacak

616
0


İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği (İFSAK) fotoğrafçılık ve sinemayla ilgili programlar ve seminerler düzenlemeye devam ediyor. Nisan ayının sonunda başlayan “Kubrick: Kamera Dostoyevski!” başlıklı ve altı hafta süren seminerin ardından, şimdi de İFSAK’ta Ali Şimşek’in eğitmenliğini yapacağı “Nuri Bilge Ceylan Sinemasına Bakmak” başlığıyla film analizi üzerine bir program başlıyor.

01-29 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek seminerde, Ceylan’ın filmleri belli kavramlar çerçevesinde ele alınarak, auteur sineması üzerinden filmleri yorumlanacak.

Detaylı bilgi ve başvuru için (0212) 292 42 01 numaralı telefondan İFSAK’a ulaşılabilir.

Önceki makaleYeni Çıkan DVD’ler: Hayalet Yazar
Sonraki makaleYeni Çıkan DVD’ler: 127 Saat
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here