Ana sayfa Filmlerden Sekanslar Filmlerden Sekanslar -8-

Filmlerden Sekanslar -8-

1007
0


Ömer Kavur’un adı gibi izleyenlerde “kırık” bir tat bırakan filmi Kırık Bir Aşk Hikâyesi’nden…

(Resim Öğretmeni) Bedri: Neden eski mahalleyi seçtiniz oturmak için?

(Edebiyat Öğretmeni) Aysel: Belli bir sebebim yoktu aslında. Sonra da hoşuma gitti. Daha özlü bir şeyler var buralarda.

Bedri: Doğru, insanları hastır.

Aysel: Yeniliğe açılamıyoruz bir türlü.

Bedri: Eskiyi toptan inkâr ettiğimizden herhalde. Yeniyi de sindiremiyoruz. Hayat elbette değişecek. Yeni evler, apartmanlar yapılıyor. Büyük fabrikalar kuruluyor. Ama bütün kültür içki ve kumardan ibaret. Düşünce bir türlü serpilemiyor. Briç, konken, piliç gecesi… Hayat sadece tekrar ediyor. Korkunç, değil mi?

Aysel: Biraz buna benzer bir hayattan geliyorum Bedri Bey. Briç, kumar yoktu tabii. Başka bir yarın için çalıştığımızı sanıyordum; oysa aynı şeyler tekrarlanıyordu. Aynı hatalara düşmemek için gerçekleri daha iyi değerlendirmemiz gerekiyor galiba.

Kırık Bir Aşk Hikâyesi (1981)
Önceki makaleWenders’in Yol Filmleri Üçlemesi Salt’ta Gösterilecek
Sonraki makaleŞerif Gören Yeniden Film Çekiyor
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here