Ana sayfa Haber Bir Ahmet Ümit Eseri Daha Beyazperdede

Bir Ahmet Ümit Eseri Daha Beyazperdede

830
0

bir-ses-böler-geceyi
İsviçre televizyonlarında uzun seneler yönetmenlik ve yapımcılık yapmış olan Ersan Arsever’in ilk uzun metrajlı çalışması olan ve Ahmet Ümit’in aynı adlı romanından uyarlanan Bir Ses Böler Geceyi filminin çekimleri İstanbul’da devam ediyor.

Ahmet Ümit’in 1994 yılında yayınlanan Bir Ses Böler Geceyi adlı romanından uyarlanan film bir kazayla başlayıp mistik, gizemli ve gerilim yüklü bir yolculuğu anlatıyor. Cem Davran, Merve Dizdar, Rıza Akın, Recep Yener, İpek Tenolcay gibi oyuncuların rol aldığı filmde Ali Sürmeli de misafir oyuncu olarak yer alıyor.

Tokat cekimleri Zile ilcesi ve cevre koylerinde tamamlanan filmin, İstanbul çekimleri Yedikule, Kasımpaşa, Samatya ve Beykoz gibi semtlerde devam ediyor.

Önceki makaleBlitz
Sonraki makaleAudrey Tautou Oyunculuğu Bırakıyor
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here