Ana sayfa Haber Audrey Tautou Oyunculuğu Bırakıyor

Audrey Tautou Oyunculuğu Bırakıyor

1260
0

2000 yılında Fransa’da “Gelecek Vadeden Genç Sinema Oyuncusu” ödülünü kazandıktan sonra, 2001 yılında Amelie filminde oynayan ve bu filmdeki rolüyle bütün sinemaseverlerin hafızasına kazınan Fransız oyuncu Audrey Tautou, İngiliz The Daily Telegraph gazetesine yaptığı açıklamada yakında oyunculuğu bırakacağını söyledi.
“Kariyerime hiç de bağlı değilim. Bir sürü B planım var; denizci olmak, çizim yapmak, yeni şeyler öğrenmek istiyorum. Ama zamanım yok… Beni çok sıkıyor bu durum, bu yüzden yakında oyunculuğu bırakmayı planlıyorum. “ diyen ünlü oyuncu, eski filmlerindeki oyunculuklarından memnun olmadığını da sözlerine ekledi.
Küçüklüğünde uzun süre piyano eğitimi alan, sonrasında tiyatroya başlayan Tautou, Paris Üniversitesi’nde edebiyat okuduktan sonra yeniden tiyatroya geçiş yaparak oyunculuğa başlamıştı. Televizyondan sinemaya geçen oyuncunun yıldızının parladığı film ise, 2001 tarihli Amelie olmuştu. Bu filmden sonra Hollywood’da da çalışma şansı yakalayan oyuncu, Da Vinci Şifresi (The Da Vinci Code, 2006) ve Coco Chanel’den Önce (Coco avant Chanel, 2009) gibi büyük prodüksiyonlarda da rol almıştı.

Önceki makaleBir Ahmet Ümit Eseri Daha Beyazperdede
Sonraki makaleWe Need To Talk About Kevin
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here