Ana sayfa Haber We Need To Talk About Kevin

We Need To Talk About Kevin

902
0

we-need-to-talk-about-kevin
Lynne Ramsay’in 2002’deki “Morvern Callar”dan sonraki ilk filmi “We Need To Talk About Kevin” 2003’te Orange Prize kazanmış Lionel Shriver’ın romanından çekilmiş bir uyarlama. Eva Khatchadourian rolündeki Tilda Swinton, öz oğlu tarafından okulda gerçekleştirilen toplu katliamı anlamaya ve buna yol açan parçaları yeniden oluşturmaya çalışan bir anneyi canlandırıyor.

Yapımcılar tarafından “psikolojik gerilim” olarak tanımlanan filmin Ramsay’in, Swinton’ın ya da kitabın hayranlarına çok cazip geleceği kesin. Tilda Swinton’ın film hakkındaki yorumu şöyle: “Dikkatli olun! Galiba Amerikalılar tarafından ‘sıradışı’ diye tanımlanan bir film olacak.”

Önceki makaleAudrey Tautou Oyunculuğu Bırakıyor
Sonraki makalePasolini’nin Ölümü Belgesel Oluyor
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here