Ana sayfa Haber Pasolini’nin Ölümü Belgesel Oluyor

Pasolini’nin Ölümü Belgesel Oluyor

904
0

Sıradışı filmleriyle ünlü İtalyan yönetmen Pier Paolo Pasolini’nin öldürülmesi ikinci kez beyazperdeye aktarılırken katil rolünü onu öldüren Pino Pelosi canlandıracak.

Pelosi, 2 Kasım 1975’te Roma’nın sayfiye beldesi Ostia’da Pasolini’yi otomobiliyle ezerek öldürmüştü. Pelosi, eşcinsel olan Pasolini ile para karşılığı ilişkiye girdiğini ancak İtalyan yönetmenin agresif olması nedeniyle kendisini öldürmek zorunda kaldığını öne sürmüştü. Pasolini cinayeti daha önce 1995 yılında çekilen ‘Pasolini- Bir İtalyan Cinayeti’ adlı filmle sinemaya aktarılmıştı.

Hürriyet’in haberine göre, bu kez yönetmenlik koltuğuna oturan Federico Bruno, Pasolini’nin katili rolünü onu öldüren Pino Pelosi’ye verdi. Alberto Testone’nin Pasolini’yi oynadığı filmde katil Pelosi, “Mekan aynı, katil de ben olunca geceleri kabus görür hale geldim. Ama cezamı fazlasıyla çektim. Gerçek katili oynamak anlatılması güç bir duygu” dedi.

Önceki makaleWe Need To Talk About Kevin
Sonraki makaleKutluğ Ataman Sergisi Arter’de
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here