Ana sayfa Haber Bir Dostoyevski Uyarlaması Daha: The Double

Bir Dostoyevski Uyarlaması Daha: The Double

909
0

Dostoyevski’nin Türkiye’de daha önce Öteki ve Öteki Ben adıyla yayımlanan The Double : A Petersburg Poem (İkiz) adlı eserinden uyarlanacak olan filmin başrol oyuncusu Jesse Eisenberg olarak belirlendi.

İkiz, gençlik yıllarında Rus yazar Gogol’dan fazlasıyla etkilenmiş olan Dosteyevski’nin ilk eserlerinden biri. Bir Petersburg Şiiri alt başlığını taşıyan roman, Petersburglu memur Bay Golyadkin’in yakın çevresinde gözden düşmesini ve yavaş yavaş çıldırmasını anlatıyor.

Filmin yönetmeni ise geçtiğimiz yıl Submarine filminde yönetmen koltuğuna oturan oyuncu Richard Ayoade.

Önceki makaleKutluğ Ataman Sergisi Arter’de
Sonraki makaleBlue Valentine
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here