Ana sayfa Haber Romanya’nın Oscar Aday Adayı Filmi Belli Oldu

Romanya’nın Oscar Aday Adayı Filmi Belli Oldu

909
0Romanya’nın bu yılki Oscar aday adayı filmi Marian Crisan’ın, Romanya-Macaristan sınırındaki küçük bir kasabanın süpermarketinde çalışan Nelu’nun yaşamı üzerinden, insan doğasını ve otorite, bürokrasi ve yozlaşma gibi konuları ele aldığı filmi Morgen (Yarın) oldu.

Son on yıldır büyük bir atılım yapan Romen sineması her sene istikrarlı bir şekilde iyi filmler üretmeye devam ediyor. Çavuşesku sonrasında, o dönemi deneyimlemiş yönetmenlerin çektiği filmlerle Avrupa’da yeni bir dalga yaratmayı başaran sinemacıların yanı sıra birkaç senedir yeni kuşağın da kendilerinden önceki yetenekli yönetmenler gibi iyi işler çıkarttığını görüyoruz. Kurmaca dışında, belgesel ve kısa film üretimi anlamında da oldukça hareketli bir dönem geçiren Romanya’nın bu yılki Oscar aday adayı filmi seçilen Morgen‘in yönetmeni Marian Crisan da yeni dönemdeki gelecek vaat eden yönetmenlerden biri olarak gösteriliyor. İki kısa filminden sonra çektiği ilk uzun metrajlı filmi Morgen‘le gerek kendi ülkesinde gerekse de yurtdışında iyi eleştiriler alan yönetmenin Oscar yarışında Cristi Puiu’nun Rohmervari filmi Aurora‘yı geride bıraktığını da hatırlatmakta fayda var.

Önceki makaleCarnage
Sonraki makaleTrishna
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here