Ana sayfa Haber Gelecek Uzun Sürer’in Galası Toronto’da Yapıldı

Gelecek Uzun Sürer’in Galası Toronto’da Yapıldı

745
0

Özcan Alper’in yönetmenliğini üstlendiği Gelecek Uzun Sürer filminin dünya prömiyeri 9 Eylül Cuma günü 36. Toronto Film Festivali’nde yapıldı. Festivalde dünyanın dört bir yanından en iyi sinema filmi örneklerine yer verilen Çağdaş Dünya Sineması bölümü kapsamında gerçekleştirilen filmin galasına ilgi yoğundu.

Gösterimde filmin sunumunu festival başkanı Piers Handling gerçekleştirdi. Handling, filmin Alper’in ustalaşma ve olgunlaşma safhasının bir ürünü olduğunu belirtirken, filmin oldukça karmaşık, zor bir politik konuyu, kendine özgü bir sinematografiyle ustalıkla ele aldığının altını çizdi. Türkiye’nin İstanbul dışındaki coğrafyasına da hakim olan ve ülkenin politik sorunlarını cesaretle ele alan bir yönetmen olarak Alper’in, yeni Türkiye sinemasında kendine özgü diliyle dikkat çektiğini de sözlerine ekledi.

Film bitiminde seyirciler uzun bir süre salonu terketmediler ve filmin yönetmeni Özcan Alper ile oyuncu Gaye Gürsel’i soru yağmuruna tuttular.

Gelecek Uzun Sürer, 11 Kasım 2011’de Tiglon dağıtımıyla Türkiye’de vizyona girecek.

Önceki makaleMelancholia
Sonraki makaleFatih Akın’ın Kitabı Çıktı
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here