Ana sayfa Haber Bisiklet’in Festival Serüveni Devam Ediyor

Bisiklet’in Festival Serüveni Devam Ediyor

592
0

Yönetmenliğini Serhat Karaaslan’ın yaptığı bol ödüllü Bisqilêt (Bisiklet) kısa filmi Tunus’tan da ödülle döndü. Tunus’un Kelibia kentinde 03-10 Eylül 2011 tarihleri arasında 26.sı yapılan Uluslararası Kelibia Film Festivali’nde Bisqilêt, “Jüri Özel Ödülü” aldı.

Film, önümüzdeki aylarda Polonya, Rusya, Fransa, İtalya, Fas, İsviçre ve İspanya’nın da olduğu birçok ülkede festivallerde gösterilecek.

Filmin konusu kısaca; İstanbul’un çeperlerindeki bir gecekonduda, katı atık toplayıcısı olan babasıyla yaşayan bir çocuk bir gün çöpte tek tekerlekli bir bisiklet bulur. Bisiklet tutkusundan vazgeçmeyerek, inatla tek tekerlekli bisikletine bir tekerlek uydurmaya çalışır.

Önceki makale1001 Belgesel Film Festivali Başlıyor
Sonraki makaleAltın Koza’daki Atölye Programı Açıklandı
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here