Ana sayfa Haber 48. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Ardından

48. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Ardından

769
0

48. Antalya Altın Portakal Film Festivali dün geceki ödül töreniyle birlikte sona erdi, ama festivaldeki tartışmalar daha uzun süre devam edeceğe benziyor. Ödül törenindeki düzensizlik, karmaşa ve amiyane tabirle “sonradan görmelik” (özellikle en iyi film ödülüne verilen 350 bin liralık koskocaman çekin sürekli kadraja girmesi!) artık Antalya’nın klasikleşen bir ayıbı olurken, son yıllarda jürinin bol keseden dağıttığı ödüller de ayrı bir komiklik unsuru oldu. Geçen sene iki film dışında yarışmadaki bütün filmlere ödül dağıtan jüri gibi, bu seneki jüriler de yarışmalı bölümün mantığından uzak, herkese ödül verelim, geceden herkes bir ödülle ayrılsın tavrı içerisindeydi. Hâl böyle olunca da, doğal olarak “Antalya’da neden yarışmalı bir bölüm var?” sorusu akla geldi.

Festivalde bir yarışmalı bölümün olmasına rağmen, “çocukça” dağıtılan ödüllerden sonra haklı olarak yarışmanın favorilerinden Nar’ın yönetmeni Ümit Ünal da tepkisini ortaya koydu. Ulusal Yarışma bölümünün en iyi filmlerinden biri olarak gösterilen ve özellikle de sinema eleştirmenlerinin favorisi hâline gelen Ümit Ünal’ın Nar filmine göstermelik bir şekilde verilen Jüri Özel Ödülü’nden sonra, yönetmen nezaket gereği ödülünü alsa da, daha sonrasında dağıtılan ödüllerle ilgili şu açıklamada bulundu: ”Sanırım jüri ve ben, eleştirmenler, Nar’ın basın toplantısına gelen yüzlerce kişi, hepimiz çok farklı filmler gördük. Bana verdikleri teselli ödülünün maalesef gözümde ciddi bir değeri yok. Ortamı bozmamak adına ve nezaket icabı aldığım bilinsin isterim.”

“En İyi İlk Film” diye ayrıca bir ödül kategorisi varken, festivalin “En İyi Film”inin de bir ilk film olması ayrıca bir komediydi. İlk filmlerin ayrı bir kategoride değerlendirildiği düşüncesi uyandıran “En İyi İlk Film” ödülü demek ki sadece göstermelikmiş. Keza Zenne filminin başrol oyuncusuna verilen “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” ödülü de akıllara acaba Erkan Avcı kime yardım etti de yardımcı oyuncu ödülüne hak kazandı sorusunu getirdi. Erdal Beşikçioğlu’na ödül verileceği kesin olunca, jürinin Erkan Avcı’yı da görmek için yaptığı bu politik hamle, ne yazık ki jüriyi kurtarmasına rağmen festivalin ciddiyetine ve hakkaniyetine gölge düşürdü.

Ödül törenindeki politik konuşmalar, ilginç ödül dağılımı, organizasyonda yaşanan sıkıntılar ve zayıf bir program derken bir Antalya Altın Portakal Film Festivali daha sona erdi. Anlaşılan o ki, bundan sonra kalite ve hakkaniyet için değil, şov için Antalya’yı takip edeceğiz. (Barış Saydam)

Önceki makale48. Antalya Altın Portakal Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu
Sonraki makaleThis is Not a Film
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here