Ana sayfa Haber Temel Reis de Sinemaya Uyarlanıyor

Temel Reis de Sinemaya Uyarlanıyor

1054
0


Bir çizgi roman karakteri daha yeniden beyazperdeye geliyor. Temel Reis (Popeye), Şirinler’i de yazan Jay Scherick ve David Ronn tarafından sinemaya uyarlanacak. 3D olarak çekilmesi düşünülen animasyonun konusu henüz belli değil ancak çizgi dizisine uzak olmayacağı belirtiliyor.

Ispanak yiyerek güçlenen Temel Reis daha önce Robert Altman tarafından uyarlanmış, ünlü karakteri Robin Williams canlandırmıştı. Elzie Crisler Segar tarafından yaratılan Temel Reis, döneminde izleyicilerine rotoskop makinesiyle sunulmuştu. Temel Reis, sevgilisi Safinaz (Olive Oyl) ve baş düşmanı Kabasakal (Bluto) arasında yaşanan eğlenceli maceraları anlatıyor.(Ntvmsnbc.com)

Önceki makaleAnadolu Film Festivali Başlıyor
Sonraki makaleYeni Çıkan DVD’ler: Press
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here