Ana sayfa Haber Yapı Kredi Kültür Sanat’ın Bu Ayki Konuğu Pelin Esmer

Yapı Kredi Kültür Sanat’ın Bu Ayki Konuğu Pelin Esmer

920
0


Yeni Yüzyıl Üniversitesi Sahne Sanatları Bölüm Başkanı, Yrd. Doç. Dr. Adnan Tönel’in düzenlediği sinema söyleşilerinin bu ayki konuğu yönetmen Pelin Esmer. 23 Ocak Pazartesi günü, Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi’nde yapılacak söyleşi, saat 18.30’da başlayacak.

Pelin Esmer
1972 yılında İstanbul’da doğan Pelin Esmer, Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun oldu. 2005 yılında çektiği ilk uzun metraj belgesel projesi Oyun, Türkiye ve dünyada birçok festivale davet edildi ve aralarında Tribeca Film Festivali En İyi Yeni Belgesel Yönetmeni ödülü de dâhil pek çok ödül kazandı. 2009 yılında ilk uzun metraj kurmaca filmi, 11’e 10 Kala’yı çekti. Filmin prömiyeri San Sebastian Film Festivali’nde yapıldı. Esmer, ikinci uzun metraj kurmaca filmi Gözetleme Kulesi’nin çekimlerini Kastamonu bölgesinde gerçekleştirdi. Gözetleme Kulesi 13–15 Şubat 2012 tarihleri arasında düzenlenecek Berlin Film Festivali Ortak Yapım Platformu’na da (Berlinale Co-production Market) seçildi. Pelin Esmer, Take 100 adlı kitapta dünyanın önde gelen film festivalleri yöneticileri tarafından en yetenekli 100 genç yönetmenden biri olarak gösteriliyor.

23 Ocak Pazartesi
Yeni Sinemacılar: Pelin Esmer
Moderatör: Yrd. Doç. Dr. Adnan Tönel
Konuşmacı: Pelin Esmer
Yer: Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi, saat: 18.30

Önceki makaleThe Skin I Live In
Sonraki makaleGelecek Uzun Sürer
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here