Ana sayfa Haber Amerikalı Eleştirmenlerden Bir Zamanlar Anadolu’da Filmine Övgü

Amerikalı Eleştirmenlerden Bir Zamanlar Anadolu’da Filmine Övgü

1124
1

”Bir Zamanlar Anadolu’da kötü günlerinde sinemaseverlerin imdadına yetişti.” New York Times’ın sinema eleştirmeni Manohla Dargis ‘Son yılların en heyecan verici yönetmenlerinden’ diye bahsettiği Nuri Bilge Ceylan’ın filmi için böyle övgüde bulundu.

ABD’de Çarşamba günü gösterime giren film için Dargis “Yalnızca ismiyle değil, doğayı ve insan yüzünü manzara olarak kullanışıyla da Sergio Leone’yi anımsatıyor” diye yazdı.

Village Voice’tan J. Hoberman ise filmi Antonioni’nin ‘L’avventura’sına benzeterek “İlk izleyişte beni ‘dağıttı’, ikinci izleyişimde ise üçüncü defa izleme isteği doğurdu” dedi.

Önceki makaleGelecek Uzun Sürer
Sonraki makaleLargo Winch
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here