Ana sayfa Haber Cannes’da Bu Sene Jüri Başkanı Nanni Moretti

Cannes’da Bu Sene Jüri Başkanı Nanni Moretti

971
0

Cannes Film Festivali’nin bu yılki jüri başkanı İtalyan yönetmen-yapımcı Nanni Moretti olacak.

16-27 Mayıs günlerinde 65.’si düzenlenecek festivalin organizatörleri, 2001’in Altın Palmiye ödüllü The Son’s Room (Oğul Odası) filminin aktörü ve yönetmeni Moretti’yi jüri başkanı olarak seçti.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, organizatörler, Moretti’nin filmlerini “son 30 yılda sinemadaki tüm en iyilerin vücut bulduğu filmler” olarak nitelendirdi. 58 yaşındaki Moretti, geçen yıl Cannes’da yarışan Habemus Papam filmini yönetmiş ve filmde oynamıştı.

Önceki makaleWaltz with Bashir
Sonraki makaleShame
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here