Ana sayfa Haber Jacques Nolot !f İstanbul’un Konuğu Oluyor

Jacques Nolot !f İstanbul’un Konuğu Oluyor

732
0

Ünlü Fransız aktör Jacques Nolot, bu yıl !f İstanbul’un konuğu olacak. Paris merkezli bağımsız sinema kuruluşu L’ACID 20. yılını kutlarken özel bir film seçkisini !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali kapsamında sinemaseverlere ulaştırırken ünlü aktör, senarist ve yönetmen program kapsamında Avant Que J’oblie filmini sunacak. 2007’de Cahiers du Cinema tarafından yılın en iyi 10 filminden biri seçilen Avant Que J’oblie, Nolot tarafından kısmen otobiyografik olarak tanımlanan serinin ikinci filmi.

Jacques Nolot Kimdir?
Jacques Nolot sinema hayatına 1981 yılında Fransız yönetmen André Téchiné’in Hotel des Amérique filminde küçük bir rolle başladı. 1986 yapımı kısa film Manége ile yönetmenliğe soyunan Nolot’nun ilk uzun metrajlı filmi Hinterland 1998’de FIPRESCI Mansiyon ödülüne layık görüldü. Avant Que J’oblie, Jacques Nolot’nun yönettiği üçüncü uzun metrajlı film.

Önceki makaleGoethe Institut İstanbul’da Yakın Dönem Alman Sineması
Sonraki makaleNuri Bilge Ceylan’ın Babası Vefat Etti
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here