Ana sayfa Haber Press Filmi Tütün Deposu’nda Gösteriliyor

Press Filmi Tütün Deposu’nda Gösteriliyor

890
0

Diyarbakır’da baskılara, yasaklara, ölümlere inat haber yapmaya çalışan gazetecilerin hikâyesini anlatan Press filmi, tutuklu gazeteciler için bir kez daha gösteriliyor. Sedat Yılmaz’ın yönettiği film, bu akşam saat 19.00’da, Tophane’deki Tütün Deposu’nda gösterilecek. Filmden elde edilen gelir tutuklu gazetecilere gönderilecek.

Filmin senaryosuna o dönem tuttuğu günlükle ilham veren gazeteci Bayram Balcı ile gösterimin ardından kısa bir söyleşi gerçekleştirilecek.

Önceki makaleFilmmor Kadın Filmleri Festivali’nde İki Yeni Bölüm
Sonraki makaleTinker Tailor Soldier Spy
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here