Ana sayfa Haber Fetih 1453 Seyirci Rekoruna Koşuyor

Fetih 1453 Seyirci Rekoruna Koşuyor

721
0


Türkiye genelinde 437 kopyayla 850 salonda gösterime giren Fetih 1453’ün dört günlük seyirci hâsılat rakamları belli oldu. Boxofficeturkiye.com sitesinin verilerine göre, film haftasonu 1 milyon 161 bin, ilk dört günün sonunda ise 1.403.662 kişi tarafından izlendi.

Haftasonu açılış rakamlarında hâlâ birinci sırada 1 milyon 209 bin seyirci ile Recep İvedik 2 yer alırken, bu rakamlarla Fetih 1453 filmi ikinci sıraya yerleşti. Recep İvedik 2 gösterime 390 kopyayla girmiş ve 24 hafta gösterimde kalarak, toplamda 4.3 milyon kişi tarafından izlenmişti. Fetih 1453’ün ise, toplamda Recep İvedik 2’nin kırdığı seyirci rekorunu geçmesi bekleniyor.

Önceki makaleSinemada Futbol, Futbolda Sinema
Sonraki makaleYapı Kredi Kültür Sanat’ın Konukları Hakkı Kurtuluş ve Melik Saraçoğlu
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here