Ana sayfa Haber Ferahfeza Filmi Görücüye Çıkıyor

Ferahfeza Filmi Görücüye Çıkıyor

684
0


Daha önce ödüllü kısa filmleriyle tanınan Elif Refiğ’in ilk uzun metrajlı filmi Ferahfeza, Türkiye galasını 31 Mart’ta başlayan ve 15 Nisan tarihine kadar sürecek olan 31. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde gerçekleştirecek. Ulusal yarışma bölümünde Altın Lale için yarışacak 12 film arasında yer alan filmin gösterimi 13 Nisan Cuma günü Atlas Sineması’nda saat 19.00’da yönetmen ve oyuncuların katılımıyla yapılacak.

Kadere ve uzaklarda onu bekleyen daha güzel bir hayatın varlığına inanan, şehrin gündelik gerçekliğinden uzaktaki tersane bölgesinde çalışan tedarikçi Ali’nin sert mizaçlı Eda’yla tanışmasını ve bu iki gencin birlikte atıldıkları yolculuk sırasında geçirdikleri değişim ve büyüme hikayesinin anlatıldığı Ferahfeza’nın başrollerinde Uğur Uzunel, Sitare Akbaş, Hüseyin Sevimli, Mert Asutay ve Sırrı Süreyya Önder yer alıyor.

Senaryosu yönetmen Elif Refiğ’e ait olan filmin yapımcılığını Refiğ’le beraber Mehmet Betil gerçekleştirdi. Görüntü yönetmenliğini Türksoy Gölebeyi üstlenirken; filmin sanat yönetmenliğini Çağrı Aydın, müziklerini ise Gevende grubundan Ahmet K. Bilgiç ve Okan Kaya yaptı.

Çekimleri İstanbul’da Tuzla, Kartal ve Maltepe semtlerinde gerçekleştiren ve 6 haftada tamamlanan Ferahfeza, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nden senaryo geliştirme ve yapım desteği aldı. Ayrıca 2010 yılında Uluslararası İstanbul Film Festivali sırasında gerçekleştirilen Köprüde Buluşmalar ortak yapım platformuna ve 2011’de Karlovy Vary Film Festivali’nde Works in Progress bölümlerinde yer aldı. Çekim süreci Koçtaş, Divan Otelleri, Aksa Jeneratör ve Esel Filtre şirketleri tarafından da desteklendi.

Önceki makale10. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali Van’da!
Sonraki makale31. İstanbul Film Festivali Dopdolu Bir Haftasonu Programıyla Başlıyor
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here