Ana sayfa Haber 31. İstanbul Film Festivali Dopdolu Bir Haftasonu Programıyla Başlıyor

31. İstanbul Film Festivali Dopdolu Bir Haftasonu Programıyla Başlıyor

612
0

31. İstanbul Film Festivali 31 Mart Cumartesi günü başlıyor. 200’ü aşkın filmin gösteriminin yanısıra ünlü konuklar ve usta sinemacıların katılacağı etkinliklerle dolu iki haftalık festival yoğun bir haftasonu programı ile başlıyor.

Festivalin onur konuğu Terence Davies, 31 Mart Cumartesi saat 16.00’da İKSV Salon’da “Belirsizliğin Keyfi ve Tehlikeleri” başlıklı bir sinema dersi verecek. Davies son filmi Aşkın Karanlık Yüzü’nün 31 Mart Cumartesi 13.30’da ve 1 Nisan Pazar 19.00’da Atlas Sineması’ndaki gösterimlerine de katılacak.

Haftasonu programında ayrıca Marigold Oteli’nde Hayatımın Tatili (John Madden), Yas (Morteza Farshbaf), Cesaret (Greg Zglinski), Norveç’in Evlatları (Jens Lien), Döngü (Helvécio Marins Jr., Collins), Şeytan Adasının Kralı (Marius Holst), Kardeşler (Carl Bessai) filmlerinin gösterimleri yönetmenlerinin katılımıyla gerçekleştirilecek.

Önceki makaleFerahfeza Filmi Görücüye Çıkıyor
Sonraki makale10. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali Hakkâri’de
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here