Ana sayfa Haber Ekrem Bora Hayatını Kaybetti

Ekrem Bora Hayatını Kaybetti

884
0


Yeşilçam’ın usta oyuncusu Ekrem Bora, tedavi gördüğü hastanede bugün hayatını kaybetti. Kadıköy’deki Florence Nightingale Hastanesinde 30 Mart Cuma gününden beri tedavi gören Bora’nın, saat 13.45’te akciğer ödemi nedeniyle hayatını kaybettiği bildirildi. Bora, kalp yetersizliğine bağlı akciğerlerde sıvı toplanması tanısıyla yaklaşık yirmi gün önce Memorial Şişli Hastanesine kaldırılmış, hastanenin Genel Yoğun Bakım Sorumlusu Doç. Dr. Serdar Çelebi, Bora’nın kalp yetmezliğine bağlı akciğer ödemi, diğer bir deyişle sıvı toplaması bulunduğunu ve bu tabloya solunum sıkıntısının eşlik ettiğini belirtmişti. Burada bir süre tedavi gören Bora, daha sonra taburcu edilmişti.

04 Mart 1932 tarihinde Ankara’da doğan Ekrem Bora, Yıldız Dergisi’nin açtığı yarışma sonucunda sinemaya başlamıştı. Cenazesi Salı günü toprağa verilecek olan ünlü oyuncunun hatırlanan filmleri arasında Şafak Bekçileri, Suçlular Aramızda, Unutulmayanlar, Gözleri Ömre Bedel, Sürtük, Denizciler Geliyor, Dikkat Kan Aranıyor, Mazi Kalbimde Yaradır, Soğuktu ve Yağmur Çiseliyordu gibi filmler var.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de, Türk sinemasına uzun yıllar emek veren Ekrem Bora’nın her zaman takdirle hatırlanacağını belirtti. Değerli sinema sanatçısı Ekrem Bora’nın vefatından derin üzüntü duyduğunu ifade eden Gül, şunları kaydetti:“Sinemamızın unutulmaz isimlerinden Ekrem Bora, yeteneği, örnek sanatçı kişiliği ve oynadığı rollerle sinemaseverlerin gönlünde saygın bir yer edinmiştir. Türk sinemasına uzun yıllar emek veren Ekrem Bora her zaman takdirle hatırlanacaktır. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesine, sevenlerine ve sanat camiamıza başsağlığı diliyorum.”

Önceki makale31. İstanbul Film Festivali’nde 1 Nisan Pazar Gününün Öne Çıkanları
Sonraki makaleWerner Herzog Röportajı
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here