Ana sayfa Genel Sinematek Derneği’nin Yeni Dönem Atölyeleri Başlıyor

Sinematek Derneği’nin Yeni Dönem Atölyeleri Başlıyor

867
0


Sinematek Derneği’nde DSLR ile Kısa Film Uygulamaları, İleri Düzey Senaryo, Final Cut Pro ile Kurgu/Montaj ve Sinema Eleştirmenliği ve Film Analizi alanlarında yeni dönem atölyeler Nisan’ın son haftası başlıyor.

DSLR ile Kısa Film Uygulamaları atölyesi sekiz hafta sürecek ve toplam on ders yapılacak. Sekizinci haftanın sonrasında seçilen senaryo iki uygulama dersi boyunca çekilerek, kurgulanacak. Teorik ve pratik olmak üzere ortalama kırk saat süren atölyede, klasik sinema eğitimlerinden farklı olarak; sinematografik olarak başarılı bir kısa film seçilerek, plan plan değerlendirilip; kamera, yönetmenlik, ışık, ses, sinematografi, kurgu gibi dersler bu film üzerinden anlatılacak.

İleri Düzey Senaryo atölyesi sekiz hafta boyunca haftada bir gün yapılacak. Ortalama otuz saat süren atölyede, katılımcılar kendi hikâyelerini senaryolaştıracak. Temel Senaryo eğitimi anlatılmadan, ileri düzey yazarlık eğitimi ve doğrudan proje odaklı çalışılacak.

Final Cut Pro ile Kurgu/Montaj atölyesi sekiz hafta sürecek ve toplam otuz saat ders yapılacak. Atölyede; Final Cut Pro yazılımı ileri seviyede anlatılacak, bunun yanında kurgu tarihi, kurgu kuramları, kurgu çeşitleri, kurguda geçişler, kamera açıları ve kurgusal olarak önemleri, kesintisizlik, görsel dil ve kompozisyon, iyi kurgunun nasıl olması gerektiği gibi konular üzerinde durulacak. Katılımcıların Final Cut Pro yazılımını ileri seviyede kullanmaları ve bunun yanında kurgu teorilerine de hakim olmaları beklenmekte.

Barış Saydam’ın eğitmenlik yapacağı Sinema Eleştirmenliği ve Film Analizi atölyesinde ise, on iki hafta boyunca öğrenciler her hafta belirli akımlardan örnek filmleri izleyerek, bu filmlerin nasıl analiz edileceğini, bu filmlerin ve akımların arka planında neler olduğunu ve film eleştirisi yazmayı öğrenecekler.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Önceki makaleSinema Blogları Birliği Genişliyor
Sonraki makaleFransız Yönetmen Claude Miller Hayatını Kaybetti
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here