Ana sayfa Haber Fransız Yönetmen Claude Miller Hayatını Kaybetti

Fransız Yönetmen Claude Miller Hayatını Kaybetti

992
0

Fransızların ünlü film yönetmenlerinden Claude Miller hayatını kaybetti. 70 yaşındaki yönetmen, 1980’li yıllarda Fransız sinemasında ön plana çıkmış ve toplam on altı film çekmişti.

Garde à vue, Mortelle randonnee, L’effrontee gibi önemli filmlerine imza atan Miller, La classe de neige filmiyle 1998 yılında Cannes film festivalinde ”Jüri Özel Ödülü”nü de kazanmıştı. Marcel Carne, Robert Bresson, Jacques Demy, Jean-Luc Godard ve François Truffaut gibi ünlü Fransız yönetmenlerinin yanında yetişen Miller, La meilleure façon de marcher isimli ilk uzun metrajlı filmini 1976 yılında tamamlamıştı.

Önceki makaleSinematek Derneği’nin Yeni Dönem Atölyeleri Başlıyor
Sonraki makale65. Cannes Film Festivali’nde Yarışması Muhtemel Filmlere Bakış
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here