Ana sayfa Corneliu Porumboiu Corneliu Porumboiu’dan Sinema Dersi

Corneliu Porumboiu’dan Sinema Dersi

781
0


Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi, Romen yönetmen Corneliu Porumboiu’yu ağırlayacak. Romanya’nın “Yeni Dalga” yönetmenlerinden Porumboiu, 9 Nisan Pazartesi günü, saat 16.00’da Mithat Alam Film Merkezi’nde bir Sinema Dersi verecek. Romanyalı bir sinemacı olarak yönetmenlik deneyimlerini, günlük hayattaki mizahı, “eski dünya” ile “yeni dünya” arasındaki farkları ve sinema anlayışını paylaşacak.

Porumboiu, 2006’da Filmekimi’nde de gösterilen ilk uzun metrajı Bükreş’in Doğusu (A Fost Sau n-a fost) ile Cannes’da en iyi ilk filme verilen Altın Kamera’yı kazandı. Filmlerinde Romanya toplumunu nükteli bir şekilde teşhir eden, özellikle kesintisiz sekans kullanımıyla dikkat çeken yönetmen kariyerine 2009’da yine Cannes’da “Belirli Bir Bakış” ödülünü kazanan Polis, (s.) (Politist, Adjectiv) ile devam etti.

Önceki makale31. İstanbul Film Festivali’nde 7 Nisan Cumartesi Gününün Öne Çıkanları
Sonraki makaleSekans Sinema Grubu Film Eleştirisi Yarışması
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here