Ana sayfa Haber Hayal Perdesi Sinema Dergisi iPad’te!

Hayal Perdesi Sinema Dergisi iPad’te!

713
0

On üç sayı fanzin olarak çıktıktan sonra 15 Ocak 2010 itibariyle e-dergi olarak yayın hayatına devam eden Hayal Perdesi Sinema Dergisi, iPad’te de yayın yapmaya başladı.

Sosyal medyadaki aktif rolünü iPad’te de sürdüren ve Türkiye’de düzenli olarak yayın yapan sinema dergileri arasında iPad uygulamasına ilk geçen dergi olan Hayal Perdesi, değişen iletişim ve enformasyon kanallarına hızla ayak uydurmayı ve okurlarıyla yeni alanlarda buluşmayı amaçlıyor.

Gündelik hayatımızda gittikçe daha yaygın bir kullanım alanı kazanan mobil cihazlara ve özel olarak da iPad’e yönelik uygulamalar birçok özelliğinin yanı sıra süreli yayınları okumak için de bir alternatif olarak karşımızda duruyor. Bu alternatifin imkânlarının farkında olan Hayal Perdesi, iPad uygulamasıyla klasik dergi okuyucularının alışkanlıklarını da muhafaza ederek, iPad’ın yaratıcı ve okumayı kolaylaştırıcı özelliklerinden de yararlanacak.

Hayal Perdesi’nin iPad uygulaması, Türkiye’de halihazırda iPad üzerinden yayınlanmaya başlayan dergilerden farklı olarak sadece içerikte değil, dinamik tasarımı ve zengin işlevselliğiyle de ön plana çıkıyor. iPad’in sunduğu farklı deneyimi sinema duygusuyla birleştirmeye çalışan Hayal Perdesi videolara, interaktif görsellere ve iPad’e has uygulamalara yer verecek.

Aşağıdaki linki takip ederek, ücretsiz olarak dergiyi App Store’dan indirmek mümkün.

Hayal Perdesi’ni indirmek için:
http://itunes.apple.com/tr/app/hayal-perdesi/id517596449?mt=8

Önceki makale65. Cannes Film Festivali’nin Programı Açıklandı
Sonraki makaleTepenin Ardı Tribeca Film Festivali’nde Yarışacak
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here