Ana sayfa Haber Tepenin Ardı Tribeca Film Festivali’nde Yarışacak

Tepenin Ardı Tribeca Film Festivali’nde Yarışacak

616
0


Emin Alper’in ilk uzun metrajlı filmi Tepenin Ardı 18-29 Nisan 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilen 11. Tribeca Film Festivali’nde yarışma bölümünde yer alıyor. Alper’in taşrada bir ailenin Yörüklerle girdiği mücadele üzerinden Türkiye’nin siyasi tarihine göz atan filmi Türkiye prömiyerini geçtiğimiz günlerde İstanbul Film Festivali’nde yapmıştı.

Bağımsız ve uluslararası filmlerin yanı sıra popüler Amerikan filmlerinin de yer bulduğu festival kapsamında bu sene 32’si belgesel olmak üzere, toplam 89 film gösterilecek. Bunlardan 50’si dünya prömiyerini yapacak. Açılışını The Five Year Engagement filmiyle yapan 11. Tribeca Festivali’nin 28 Nisan’daki kapanış filmi de The Avengers olacak. Festival 29 Nisan’da açıklanacak ödüllerle sona erecek.

Önceki makaleHayal Perdesi Sinema Dergisi iPad’te!
Sonraki makaleEmek Sineması’yla İlgili Panel Düzenleniyor
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here