Ana sayfa Haber Moonrise Kingdom 25 Mayıs’ta Vizyona Giriyor

Moonrise Kingdom 25 Mayıs’ta Vizyona Giriyor

523
0

Bu yılki Cannes Film Festivali’nin açılış filmi olacak Wes Anderson’ın son filmi Moonrise Kingdom festivalden hemen sonra 25 Mayıs 2012 tarihinde ABD ile aynı anda ülkemizde de vizyona girecek. Filmin oyuncu kadrosunda Bruce Willis, Edward Norton, Bill Murray ve Tilda Swinton gibi isimler yer alıyor. Filmin senaryosu ise ünlü yönetmen Francis Ford Coppola’nın oğlu Roman Coppola ve Wes Anderson’a ait.

1965 yılında küçük bir kasabada geçen hikâye ilk aşkı ve büyülü bir yazı anlatıyor. 12 yaşındaki iki çocuğun birbirlerine âşık olup, gizlice anlaşarak vahşi doğaya kaçmasının ardından yetkililer onları yakalamaya çalışırken, kuvvetli bir fırtına da kıyıda patlamak üzeredir. İki çocuğun yaşadığı bu masum ilk aşk barış dolu ada yetişkinlerinin düzenini alt üst eder.

Önceki makaleSeyfi Teoman Hayatını Kaybetti
Sonraki makaleUçan Süpürge Bugün Başlıyor
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here