Ana sayfa Haber İstanbul Modern Sinemada “Hava Kararınca Sanat” Programı

İstanbul Modern Sinemada “Hava Kararınca Sanat” Programı

651
0

İstanbul Modern Sinema, Burhan Doğançay’ın “Kent Duvarlarının Yarım Yüzyılı” sergisine paralel olarak düzenlediği programla sokak sanatının sinemadaki yansımalarına bakıyor. Gösterimler, 80’lerde gelişen hip hop ve graffiti akımını konu alan Asi Tarz filmi ile başlıyor. 90′lara geçerek bağımsız müzik sahnesinden alternatif moda tasarımcılarına uzanan alt kültürleri ve “kendin yap” felsefesini taşıyan sanat akımını inceliyor. Beş kıta boyunca ilerleyen sokak sanatının kamusal alan savaşının izini süren Bombala’dan Çıkışlar Hediyelik Eşya Dükkanından’a uzanan yedi filmlik bu program kapsamında bir panel ve bir atölye de gerçekleşecek. Stil Savaşları, Sistemi Bombala, Sonrası: Bir Sokak Sanatı Rehberi, Güzel Kaybedenler filmleri 24 Mayıs – 4 Haziran tarihleri arasında seyredilebilecek.
26 Mayıs Cumartesi saat 14.00’te “Hava Kararınca Sanat” başlıklı bir panel düzenlenecek. Panelin katılımcıları küratör/sanatçı Cedar Lewisohn, Berlin’den Abu Dhabi’ye kadar farklı kentlerde yarattığı doğaçlama heykellerle tanınan Brad Downey ve Türkiye’nin önde gelen graffiti sanatçılarından Tunç Dindaş olacak. 27 Mayıs Pazar günü ise 14.00-19.00 saatleri arasında Brad Downey ile yapılan atölye çalışmasının ardından; Turbo, Fly Propaganda, Wyne gibi Türk sanatçılarından canlı graffiti şovları izlenebilecek.
Gösterim ve Etkinlik Programı:
24 Mayıs Perşembe
13.00 Bombala
15.00 Asi Tarz
17.00 Stil Savaşları
26 Mayıs Cumartesi
14.00 “Hava Kararınca Sanat” Paneli
16.30 Çıkışlar Hediyelik Eşya Dükkanından
27 Mayıs Pazar
14.00 Brad Downey’den Atölye Çalışması
15.00 Graffiti Sanatçılarından Performanslar
31 Mayıs Perşembe
13.00 Sistemi Bombala
15.00 Çıkışlar Hediyelik Eşya Dükkanından
17.00 Sonrası: Bir Sokak Sanatı Rehberi
19.00 Güzel Kaybedenler
2 Haziran Cumartesi
13.00 Asi Tarz
15.00 Güzel Kaybedenler
17.00 Bombala
3 Haziran Pazar
13.00 Stil Savaşları
15.00 Sistemi Bombala
17.00 Sonrası: Bir Sokak Sanatı Rehberi
Filmler ve program ile ilgili detaylı bilgiye ulaşmak için tıklayın.
Önceki makaleZenne’nin DVD’si Çıktı
Sonraki makaleHayal Perdesi’nin 28. Sayısı Yayında
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here