Ana sayfa Haber Zenne’nin DVD’si Çıktı

Zenne’nin DVD’si Çıktı

692
0

Yönetmenliğini M.Caner Alper ve Mehmet Binay’ın üstlendiği, 48. Antalya altın Portakal Film Festivali başta olmak üzere şimdiye dek katıldığı festivallerden toplam 8 ödül kazanan “ZENNE”nin; özel koleksiyon DVD’si Tiglon etiketiyle raflarda yerini aldı.

“ZENNE”nin, koleksiyonerler için hazırlanan ve 2 diskten oluşan özel DVD’sinde; özel kısımlar, çıkarılmış sahneler ve yapım süreciyle ilgili kısa belgeseller de yer alıyor.

Namus cinayetine kurban giden ve dünya basınına Türkiye’nin ilk eşcinsel cinayeti olarak geçen Ahmet Yıldız’ın hikayesinden esinlenilen “ZENNE”; şimdiye dek pek çok dünya festivalinden davet aldı ve katıldığı festivallerden ödüllerle döndü. 17. Türkiye / Almanya Film Festivali’nde “İnsan Hakları ve Demokrasi En İyi Film Ödülü”, Amsterdam Rose Filmdagen Festivali’nde “Halk Jürisi En İyi Film Ödülü”, 7. Monaco Charity Film Festivali’nde “Özel Onur Ödülü” alan film; yılsonuna kadar 50’ye yakın festivale katılmış olacak.

Önceki makaleÖdüllü Türk Filmleri Varşova’da Gösterilecek
Sonraki makaleİstanbul Modern Sinemada “Hava Kararınca Sanat” Programı
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here