Ana sayfa Haber Ödüllü Türk Filmleri Varşova’da Gösterilecek

Ödüllü Türk Filmleri Varşova’da Gösterilecek

784
0
Büyülü Fener Kültür Sanat Derneği 24-30 Mayıs 2012 tarihlerinde Varşova’da, Türk Filmleri Haftası düzenleyecek. Son dönemin ödüllü Türk filmlerinin gösterileceği organizasyon kapsamında Türkiyeli ve Polonyalı film yapımcılarının buluşacağı bir Film Marketi de gerçekleştirilecek. Gösterimler Varşova’nın önemli sinemalarından Kino Muranow’da yapılacak.
Film Haftası’nın açılış filmi, Reis Çelik’in Berlin Film Festivali’nde “Generation” bölümünde “Kristal Ayı” kazanan son filmi Lal Gece olacak. Çelik’in filmi çocuk gelinleri, töre kurbanı olan erkek ve kadınları konu ediniyor. Ayrıca Başka Dilde Aşk, Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi, Entelköy Efeköy’e Karşı, Geriye Kalan, Kıskanmak, Kosmos, Nar, Nokta ve Uzak İhtimal filmleri de gösterilecek.
Etkinlikte Türk Sineması’nın son dönemdeki nitelikli kısa film ve belgesel üretimlerinden yapılan bir seçki de yer alacak. Belgeselde; Doğa Kılcıoğlu’nun Kamerayla İzdivaç ve Melisa Özel’in Antalya’da “En İyi Belgesel” ödülünü kazanan Ben ve Nuri Bala filmleri Varşovalı sinemaseverlerle buluşacak. Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi’nin hazırladığı Hisar Kısa Film Seçkisi de Film Haftası’nda izlenebilecek.
Varşova Türk Filmleri Haftası’na Lal Gece’nin yönetmeni Reis Çelik, Kıskanmak filminin yönetmeni Zeki Demirkubuz ve oyuncusu Serhat Tutumluer, Başka Dilde Aşk’ın oyuncularından Lale Mansur konuk olacak. Market’e ise yapımcılar Muharrem Gülmez ve Türker Korkmaz katılacak.
Önceki makale5. Documentarist İstanbul Belgesel Günleri’nin Programı Açıklandı
Sonraki makaleZenne’nin DVD’si Çıktı
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here