Ana sayfa Haber SİYAD Rekin Teksoy’un Anısına Bir Duyuru Yayınladı

SİYAD Rekin Teksoy’un Anısına Bir Duyuru Yayınladı

813
0

SİYAD (Sinema Yazarları Derneği), 30 Mayıs 2012 Çarşamba günü hayatını kaybeden sinema tarihçisi Rekin Teksoy’un ardından bir duyuru yayınladı. “Yedinci Sanatın Şövalyesi Rekin Teksoy’u Kaybettik” başlıklı duyurunun tam metni şöyle:

“Sinema yazarlığının ülkemizdeki öncülerinden ve duayen isimlerinden, derneğimizin onursal üyesi Rekin Teksoy’u kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz.

Teksoy, sinema kültürünün ülkemizde gelişmesi ve kökleşmesi doğrultusunda yıllardır büyük emek harcamış, ansiklopedik çalışmaları ve Rekin Teksoy’un Sinema Tarihi, Rekin Teksoy’un Türk Sineması gibi devasa yapıtlarıyla binlerce insanın sinema bilincini yükseltmiş, sıradan izleyicileri birer sinemasevere dönüştürmüştü. Sayısız öğrenci yetiştirmiş; muazzam Türkçesiyle, Decameron’dan İlahi Komedya’ya, Prens’ten Komünist Parti Manifestosu’na, Pavese’den Calvino’ya kadar onlarca klasiği dilimize kazandırmış, entelektüel birikimi ve aydınlık kişiliğiyle hepimize örnek oluşturmuştu.

Sinemanın salt bir eğlence aracı olmadığını, ama bununla birlikte “bulutların üstünde yer alan” yüksek ve erişilmez bir sanat olarak da kabul edilemeyeceğini ısrarla vurgulayan Teksoy, çalışmalarında yedinci sanata sosyalist bir yorumla yaklaşmanın örneklerini ortaya koymuştu.

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) olarak, meslek büyüğümüz, ustamız, ağabeyimiz ve dostumuz, Yedinci Sanatın Şövalyesi Rekin Teksoy’un anısı önünde saygıyla eğiliyoruz.”

Önceki makaleAltyazı Dergisi Haziran Sayısında Seyfi Teoman’ı Anıyor
Sonraki makaleGeriye Kalan
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here