Ana sayfa Haber Berlin’de Yarışacak Filmler Belli Oldu

Berlin’de Yarışacak Filmler Belli Oldu

650
0Berlin Film Festivali’nde Wong Kar Wai’nin jüri başkanlığı yapacağı ana yarışmanın jüri üyeleri de belirlendi. Susanne Bier, Andreas Dresen, Ellen Kuras, Shirin Neshat, Tim Robbins ve Athina Rachel Tsangari, WKW başkanlığındaki jüride görev yapacak diğer isimler.
Festivalin ana yarışma bölümünde yarışacak filmler ise şu şekilde sıralandı.
A Long and Happy Life – (Boris Khlebnikov)
Prince Avalanche – (David Gordon Green)
Harmony Lessons – (Emir Baigazin)
Vic+Flo Saw a Bear – (Denis Côté)
In the Name of – (Małgośka Szumowska)
Gloria – (Sebastian Lelio)
Nobody’s Daughter Haewon – (Hong Sang-Soo)
Paradise: Hope (Ulrich Seidl)
Child’s Pose (Calin Peter Netzer)
Promised Land (Gus van Sant)
Camille Claudel 1915 (Bruno Dumont)
On My Way (Emmanuelle Bercot)
Gold (Thomas Arslan)
The Nun (Guillaume Nicloux)
Layla Fourie (Pia Marais)
The Necessary Death of Charlie Countryman (Fredrik Bond)
Closed Curtain (Jafar Panahi)
Side Effects (Steven Soderbergh)
Yarışma Dışı:

Before Midnight – (Richard Linklater)
Dark Blood – (George Sluizer)
Night Train to Lisbon – (Bille August)
The Croods (Kirk deMicco, Chris Sanders)

Festivalin Generation 14plus adlı bölümü Reha Erdem’in Jinfilminin gösterimiyle başlayacak.
Festivalin Panorama bölümünde ise Aslı Özge’nin yönetmenliğini yaptığı ve Defne Halman ile Hakan Çimenser’in oynadığı Hayatboyuve Uğur Yücel’in yönetmenliğini yaptığı ve Cenk Alibeyoğlu, Rıfat Şungar, Valeria Skorohodova, Yulia Vaniukova, Yulia Erenler, Şebnem Bozoklu ile Ezgi Mola’nın başrollerde oynadığı Soğukfilmleri gösterilecek.

Önceki makaleNuri Bilge Ceylan’dan Yeni Film
Sonraki makaleKatalan Sineması Akbank Sanat’ta
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here