Ana sayfa Filmlerden Sekanslar Filmlerden Sekanslar -4-

Filmlerden Sekanslar -4-

822
0

Büyükadamküçükaşk
Polisin, örgüt militanlarına (filmde bahsedildiği üzere) düzenlediği baskından sonra, ortada küçük bir kız çocuğu kalmıştır. Kimi kimsesi olmayan Hejar’ı kapısında bulan emekli yargıç Rıfat Bey, kızı yanına alarak ona bakmaya başlar. Bir gece yemek masasında otururlarken, Rıfat Bey haberlerde gördüğü ölüm haberlerinden sonra içini Hejar’a döker. Rıfat Bey konuştukça gözyaşlarına hâkim olamaz, onu teselli etmek de küçük Hejar’a düşer.

Rıfat Bey: Ölümün ucundan döndün çocuk. Ölüme yakın olan benim, sen değil… Anam ebelik yapıp okuttu beni. Akıllı kadındı… Çok çalıştı, genç öldü. Şimdikiler özel okullarda okuyor. İngilizce… Bir millet diline sahip çıkmalı!

……….

Rıfat Bey: İnsanlar bozuldu.
Hejar: Ağlama!
Rıfat Bey: İnsanları bozduk… Biz bozduk. Dengeyi bozduk, doğayı bozduk, her şeyi bozduk…
Hejar: Ağlama!

Büyük Adam Küçük Aşk (2001)
Önceki makaleBlack Swan
Sonraki makaleBAFTA’ya Zoraki Kral Damgasını Vurdu
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here