Ana sayfa Haber Altın Ayı Ödülünün Sahibi Belli Oldu

Altın Ayı Ödülünün Sahibi Belli Oldu

715
0


Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen 61. Berlin Film Festivali’nde (Berlinale), ödüller sahiplerini buldu.

En iyi film için verilen ”Altın Ayı” ödülünü, İranlı yönetmen Asghar Farhadi’nin Jodaeiye Nader az Simen adlı filmi kazandı.

”Gümüş Ayı” ödüllerinde de en iyi rejisör dalında, Schlafkrankheit adlı filmin yönetmeni Ulrich Köhler, ”En iyi senaryo” dalında The Forgiveness of Blood adlı film ödüle layık görülürken, ”En iyi kadın oyuncu” ve ”En iyi erkek oyuncu” dallarında da ödüller Jodaeiye Nader az Simen filminin oyuncularına verildi.

Jüri Büyük Ödülü, The Turin Horse filmi ile Macar yönetmen Bela Tarr’a verilirken, If not us, Who, filminin yönetmeni Andres Veiel de, festivalin kurucusunun adının verildiği Alfred Bauer Ödülünü aldı.

Önceki makaleTrue Grit
Sonraki makaleZare
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here