Ana sayfa Haber Uçan Süpürge’den “8 Mart Tanıklıkları”

Uçan Süpürge’den “8 Mart Tanıklıkları”

677
0

Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği bu yıl 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü bir afiş sergisiyle kutluyor. Sergi, kadın tarihine içeriden ve çok yakın bir tanıklık…

Çeşitli ülkelerdeki kütüphanelerden ve kadın örgütlerinin arşivinden gelen afişlerle birlikte Türkiye’deki sivil toplum kuruluşları, üniversiteler ve bilgi-belge merkezlerinden gönderilen afişlerle oluşturulan sergi, kadınların özgürleşme çabasının, hak ve eşitlik mücadelesinin tarihini; 8 Mart’ın ruhunu Ankara’ya taşıyacak.

Kadın tarihinin sayfalarından örneklerle 24 Şubat-11 Mart tarihleri arasında açık kalacak “8 Mart Tanıklıkları” Afiş Sergisi’ne Goethe Enstitüsü ev sahipliği yapacak.

Açılış: 24 Şubat 2011, Saat 19.00

Goethe Institut (Alman Kültür Merkezi), Atatürk Bulvarı No: 131, Bakanlıklar-Ankara
Bilgi için: 0 312. 427 00 20

Önceki makaleClaire Denis ve Tindersticks İstanbul Film Festivali’nde
Sonraki makale!f İstanbul’da Haftasonu
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here