Ana sayfa Haber Fransızların Oscar’ı İnsanlar ve Tanrılar’a Gitti

Fransızların Oscar’ı İnsanlar ve Tanrılar’a Gitti

698
0

Cesar Sinema Ödülleri düzenlenen törenle sahiplerine verildi.

Yönetmen Xavier Beauvois’ın Des Hommes et des Dieux (İnsanlar ve Tanrılar) filmi, “En İyi Film” ödülünü aldı. Film, 1996 yılında Cezayir’de kaçırılan ve öldürülen Tibetli bir keşişin hayatını anlatıyor.

Le nom des gens filmindeki performansıyla Sara Forestier “En İyi Kadın Oyuncu”, ünlü Fransız şarkıcı Serge Gainsbourg’un hayatını anlatan Vie heroique filmindeki performansıyla Eric Elmosnino da “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü aldı.

Roman Polanski, The Ghost Writer ile “En İyi Yönetmen” ödülünü alırken, bu yılın Cesar şeref ödülü, ünlü Amerikalı yönetmen Quentin Tarantino’ya verildi.

Önceki makale!f İstanbul’da Ödüller Sahiplerini Buldu
Sonraki makale10. !f İstanbul’dan Geride Kalanlar
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here