Ana sayfa Haber Venedik’in Galibi Sokurov Oldu

Venedik’in Galibi Sokurov Oldu

830
0


ABD’li yönetmen-oyuncu George Clooney’nin yönettiği The Ides of March filminin gösterimiyle 31 Ağustos’ta başlayan dünyanın en eski film festivallerinden Venedik Film Festivali’nde büyük ödül olan “Altın Aslan”ı, Rus yönetmen Alexander Sokurov’un filmi “Faust” kazandı. En iyi yönetmen ödülü olan “Gümüş Aslan” ise “People Mountain People Sea” filmiyle Çinli yapımcı Shangjun Cai’nin oldu. Festivalde, en iyi aktör ödülü, otoritelerin beklediği üzere “Shame”deki rolüyle İrlandalı aktör Michael Fassbender’e gitti.

Venedik Film Festivali’nde en iyi kadın oyuncu ödülünü ise “Tao Jie” filmindeki rolüyle Çinli Deanie Yip aldı. Oscar ödüllerinde geçen yıl büyük başarı yakalayan “Siyah Kuğu” filminin yönetmeni Darren Aronofsky’nin başkanlığını yaptığı jüri, özel ödüle ise Emanuele Crialese’nin yönettiği bir İtalyan göç filmi olan “Terraferma”yı layık gördü.

Önceki makaleVenedik’te Shame Ödül Kazandı
Sonraki makaleCatherine Breillat Röportajı
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here