Ana sayfa Haber Türkiye’nin Oscar Adayı Bir Zamanlar Anadolu’da

Türkiye’nin Oscar Adayı Bir Zamanlar Anadolu’da

738
0


Nuri Bilge Ceylan’ın 64. Cannes Film Festivali’nden Jüri Büyük Ödülü’yle dönen filmi Bir Zamanlar Anadolu’da, Türkiye’nin En İyi Yabancı Film dalında OSCAR aday adayı oldu.

Gölgeler ve Suretler (Derviş Zaim), Bizim Büyük Çaresizliğimiz (Seyfi Teoman), Çoğunluk (Seren Yüce) gibi filmlerin de aralarında bulunduğu yedi film bu yıl 84. kez verilecek OSCAR ödülü için başvurmuştu. Meslek örgütleri ve derneklerin atadığı temsilcilerin yaptığı değerlendirme toplantısı sonucunda jüri beklenen kararını açıkladı ve yönetmenliğini Nuri Bilge Ceylan’ın yaptığı Bir Zamanlar Anadolu’da filmi En İyi Yabancı Film kategorisinde yarışmaya hak kazandı.

Önceki makaleAltyazı’nın Ekim Sayısı Çıktı
Sonraki makaleBir Zamanlar Anadolu’da Filminin Kurgu Günlüğü’nden Notlar
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here