Ana sayfa Haber Nuri Bilge Ceylan Londra Film Festivali’nde

Nuri Bilge Ceylan Londra Film Festivali’nde

774
0


55. Londra Film Festivali’nde gösterilecek Bir Zamanlar Anadolu’da filminin gösterimi için Londra’da bulunan yönetmen Nuri Bilge Ceylan, filminin İngiltere’de birkaç ay sonra vizyona gireceğini söyleyerek festivalin önemine vurgu yaptı.

Ntvmsnbc.com sitesinin haberine göre, “New York ve Londra’daki film festivalleri çok önemli çünkü burada yazılan yazılar, buradaki kritikler tüm dünyayı dolaşıyor” diyen Ceylan, Bir Zamanlar Anadolu’da filminin birkaç ay sonra İngiltere’de vizyona gireceğini duyurdu. İngiliz basınının filmine ilgisinin yoğun olduğunu belirten Ceylan, “Ama tabii film vizyona çıkarken yazılan yazılara bakarak karar vermek lazım” dedi.

Filminin Oscar’a aday adaylığı ve Oscar şansının sorulması üzerine de Nuri Bilge Ceylan, “Oscar konusunda tahmin yürütmek çok zor. Çünkü orada hiç tanımadığımız, sinema görüşleri farklı olabilecek bir jüri var. Ama sonuçta Türkiye bizi seçti. Biz de elimizden geleni yapacağız bu konuda” yanıtını verdi.

Önceki makaleSinecine’nin Yeni Sayısı Çıktı
Sonraki makaleAkad’ın Göç Üçlemesi Artık DVD’de
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here