Ana sayfa Haber Fransızlardan Bir Zamanlar Anadolu’da Filmine Yoğun İlgi

Fransızlardan Bir Zamanlar Anadolu’da Filmine Yoğun İlgi

755
0


Fransız sinema seyircisi, Nuri Bilge Ceylan’ın Cannes Film Festivali’nde ödül alan Bir Zamanlar Anadolu’da filmini sevdi.

Filmin Fransa’daki dağıtımını üstlenen Memento Film şirketinden alınan bilgiye göre, 2 Kasım’da Fransa’da vizyona giren Ceylan’ın son filmi iki hafta içinde yaklaşık 55 bin kişi tarafından izlendi. Fransız sinemalarında 36 kopyayla vizyona giren filmin kopya sayısı bu hafta 40’a çıkarıldı. Film dağıtım şirketi temsilcileri, Ceylan’ın son filminin gişesinin Fransa’da 100 bini rahat bir şekilde aşacağı görüşünde.

Bir Zamanlar Anadolu’da, 2 Kasım’da vizyona girdiğinde Le Monde ve Liberation gibi gazetelerin sinema yazarlarından olumlu eleştiriler almıştı. Ceylan’ın bundan önceki filmleri Uzak, İklimler ve Üç Maymun’a da Fransız sinema meraklıları büyük ilgi göstermişti.

Önceki makaleRadu Mihaileanu Röportajı
Sonraki makaleGezici Festival’den Dardenne Kardeşler Bölümü
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here